Az újonnan belépő és a régebbi kollégák fejlesztése egyaránt létkérdés minden szervezet számára. A képzés-fejlesztési rendszer eredményessége és erőforrás hatékonysága ebből adódóan szintén jelentős tényező minden vállalat versenyképességét tekintve. Érdemes tehát rendszeresen átnézni, illetve frissíteni az aktuális képzési megoldásokat, melyek az utóbbi években rendkívül gyors fejlődnek.
Szaktudás átadására oktatások (tantermi/online), mentorálás, e-learning, iskolarendszerű képzések, munkaköri rotáció lehet megoldás.
Készségek fejlesztésére bevált megoldás a tréning, mentorálás, coaching, projektmunkák, action learning, fejlettebb e-learning.
Attitűdfejlesztéshez a fentiekből a legeredményesebb forma a coaching (egyéni, csoportos, team) és a tréning.
A fenti megoldások esetenként keveredhetnek, alkalmazásuk pedig számos szempont alapján preferáltan lehet belső vagy külső erőforrás alapú. Arányuk és sorrendiségük a képzési-fejlesztési folyamatban széles skálán mozog, mindig az adott vállalati igényre és a konkrét célcsoportra szabandó, ha valódi eredményességet várunk tőle.
A képzési rendszer elemeit érdemes minden szervezet igényeire szabni. Nincs két egyforma célcsoport, így univerzálisan alkalmazható fejlesztési folyamat sem. A megfelelő mix összeállítása nem evidens, érdemes tapasztalat szakértőre bízni, hiszen vállalata versenyképessége múlik ezen, illetve a képzésre fordított költségek megtérülése.